Západní i domácí odborníci na výživu svorně tvrdí: člověk bez ohledu na zátěž a roční období potřebuje pít hodně vody. To pomáhá zlepšit rovnováhu vody a soli v těle. Je však toto tvrzení pravdivé? Ukazuje se, že přebytečná tekutina může způsobit vážné poškození vnitřních orgánů.
Jak vzniká žízeň
Hlavním důvodem, proč člověk chce pít, je podle biologů změna rovnováhy voda-sůl v krvi. V průměru jeden litr krve obsahuje 9,45 gramů soli. Drobné výkyvy v obsahu této látky jsou možné, ale pouze v setinkách gramu. Pokud se však zvýší například koncentrace soli, pak je narušena činnost všech buněk těla, protože jsou zásobovány krví. V takovou chvíli ubývá jeho vodní složka, krev houstne. A to podle flebologů ohrožuje tvorbu krevních sraženin, což znamená, že bude zablokována výživa určité oblasti tkáně nebo orgánu. Ale to je v kritických případech.
většinou již v prvních okamžicích mírného zvýšení koncentrace soli pociťuje člověk sucho v ústech. Toto je první signál, který volá po zvýšení hladiny tekutin v těle. Stává se to například v horku, kdy se člověk potí a tekutina se odpařuje.
Pít hodně vody škodí
Ukazuje se, že je pro tělo lepší pít více tekutin? Vůbec ne. Je známo, že čím více v horku pijete, tím více chcete. V tuto chvíli se tělo více potí a spolu se zvýšeným množstvím odpařené vlhkosti z těla odchází více soli. A v tomto případě jako první trpí pokožka obličeje a rukou a také vlasy.
Pokud si člověk záměrně zvykne na zvýšenou spotřebu vody, pak to za normálního chladného počasí poškozuje mnoho vnitřních orgánů. Tuzemští gastroenterologové varují: přílišné pití může zředit žaludeční šťávu, přestává být koncentrovaná a škodí mikrobům, které se do žaludku dostávají s jídlem. Voda jim umožňuje přežít, což znamená, že se zvyšuje riziko rozvoje infekcí. Mnoho vědců se však stále dohaduje o tom, kolik tekutin je přebytečné.
Někteří lidé věří, že pití velkého množství tekutin pomáhá zlepšit funkci ledvin. Francouzský nefrolog Pierre Ronso ve své vědecké práci vysvětluje, jak vlastně fungují. Pro udržení potřebné hladiny tekutin v těle ledviny zpětně absorbují část vody, která již byla filtrována. To poskytuje standardní koncentraci moči. Čím více ale člověk pije, tím méně musí ledviny šetřit vodou a tubuly vytvořené speciálně pro reabsorpci pracují postupem času stále méně. Pokud je tělo v horkém počasí bez obvyklého přístupu k vodě, pak je ledviny nebudou schopny nasytit ušetřenou tekutinou a rychle začne dehydratace.
přesná konzumace tekutin brzy zaplní tkáně jater a ledvin, ty otečou a jejich funkční vlastnosti slábnou. Mezitím tyto orgány hrají důležitou roli ve vylučovacím systému, a když selže, tělo vodu úplně neodstraní. Tekutina se zadržuje v tkáňových buňkách, dochází k otoku, který vyvolává zvýšení tlaku ve stěnách cév. Pak začnou bolesti hlavy. Lymfatické uzliny, které jsou oteklé kvůli zvýšené vlhkosti, také nezvládají svůj úkol – imunita klesá a do rozvoje gastrointestinálních infekcí zbývá jen několik hodin.
Pomáhá vám voda zhubnout?
Mnoho dam však po zvýšení množství přijímaných tekutin i přes vedlejší účinky v podobě mírných otoků tvrdí skutečný úbytek hmotnosti. Takže pro efektivní hubnutí stále potřebujete hodně vody?
Zpočátku pití velkého množství tekutin skutečně zlepšuje funkci střev, zvyšuje se peristaltika, potrava rychleji prochází odděleními, což znamená, že se efektivněji vylučují trávicí produkty a snižuje se hmotnost. Po třech měsících se ale situace mění. Slinivka břišní a žlučník se nasycují vodou a vznikají problémy s jejich fungováním. Potrava není zcela zpracována, protože je snížena hladina vylučované žluči a jiných sekretů. Postupně otéká i střevní sliznice – čím dál častěji se objevuje zácpa. To vede k obecnému struskování v těle a přibývání na váze.
Endokrinologové navíc varují: buňky hormonálních žláz přetékající vlhkostí se kvůli nedostatku energie nemohou plně zapojit do metabolických procesů.
Spalování tuků a sacharidů se zpomaluje, což nepřispívá k hubnutí.
Potřebují sportovci hodně vody?
Ukazuje se, že obyčejní lidé by se neměli nutit pít hodně tekutin – je to škodlivé. Možná je pro sportovce nutná zvýšená spotřeba vody. Ale ani to není pravda. Dr. Timothy Noakes, profesor sportovního lékařství na Univerzitě v Kapském Městě (Jižní Afrika), ve své knize „Dehydratace během cvičení: mýty a fakta“ tvrdí, že nadměrná hydratace nezlepšuje sportovní výkon, ale spíše jej zhoršuje. tělo v ohrožení.hyponatremie (nerovnováha voda-elektrolyt).
Profesor tvrdí, že prostě nemůžete pít, než dostanete žízeň. To snižuje koncentraci a fyzickou aktivitu svalů jak u sportovců, tak u běžných lidí. A pokud chceme být energičtí a zdraví, musíme pít tolik tekutin, kolik tělo fyzicky potřebuje.
Přečtěte si také:
Jak léčit mykózu močového měchýře
Runy pro hemoroidy pro muže
Sanatoria stadium 2 psoriatická artritida
Kombinované hemoroidy první fáze
Dihydrotestosteronová plešatost u mužů 94
Spory plísní nehtů, recenze lékařů
Rameno často bolí 3m
Lepší je mast Pilex na hemeroidy
Obličejové peelingy pro domácí použití
Antifungální masti na pokožku nohou doma
Jak léčit hemoroidy u žen, léky, masti a čípky, recenze
Bolest v pravé paži
Zařízení na lifting obličeje Yamaguchi Ehime
Jak rychle růst vlasy na hlavě dívky doma v krátké době
Hojení žalu páteřních kloubů
Fotografie tablety na plíseň nohou
Pokyny k masti proti vráskám
Proč mě bolí křečové žíly na nozeco dělat
Goryaeva matice pro hubnutí Tsar 2
Je možné použít bobky na dnu na nohy