Někteří majitelé zahrad používají osvědčené způsoby krmení a hnojení, jiní se neštítí experimentovat. Na sociálních sítích se v poslední době energicky diskutuje o všech pro a proti krmení sazenic rajčat banány a vejci. Rambler na problém přišel.
Zvěsti o zázračné síle krmení vajíčky kolují už od devadesátých let. Ale je to všechno o nuancích. Někdo používá vejce přímo, ale to je špatné řešení. Uživatelé sociálních sítí sdílejí své negativní zkušenosti:
qwerty154: „Vajíčkem přilákáte hraboše a krtky a banánem mravence. Kořeny vašich rajčat budou zkažené a obecně vás pak mučí, abyste všechny tyto živé tvory odstranili ze zahrady.“
Marmeladoff: „Za žádných okolností nepřidávejte do půdy vejce. Bude to tam hnít a vytvoří pekelný sirný zápach a vzpouru bakterií, které sazenice nemusí přežít.“
Proto můžete experimentovat se skořápkami od vajec, které je potřeba připravit speciálním způsobem. Někteří zahrádkáři odstraní zbytky bílkovin, skořápky usuší a rozdrtí a poté je smíchají s půdou. Skořápka tedy funguje jako zdroj vápníku, draslíku, fosforu a dalších pro rostliny prospěšných látek. Ale stejného efektu lze dosáhnout pomocí křídy nebo dřevěného popela, bez zbytečné byrokracie při sušení a zpracování skořápky.
Jiní zahradníci dělají jakýsi koktejl, i když ne každý snese jeho vůni. K tomu se skořápka vloží do láhve nebo sklenice a naplní se vodou nebo se naplní sněhem. Poté se kapalina vyluhuje po dobu nejméně tří dnů. Jakmile se objeví specifický zápach sirovodíku a nálev se zakalí, lze jej použít k zavlažování.
Při používání vaječných skořápek však nesmíte zapomínat na preventivní opatření.
- Za prvé to nepřehánějte s množstvím, protože přebytek vápníku naruší vstřebávání jiných látek. Proto by měla být infuze vyrobena rychlostí litru vody na skořápku pěti až šesti vajec.
- Zadruhé je nutné opatrně odstranit zaschlý bílek, jinak se rajčata stanou návnadou pro škodlivé bakterie a škůdce.
- Za třetí je třeba skořápky důkladně rozemlít a nejlépe proměnit v prach.
- Za čtvrté, musíte sazenice krmit jednou za dva týdny v následujícím poměru: jedna polévková lžíce na 200 gramovou sklenici.
Co se týče banánových slupek, mnoho zahrádkářů se domnívá, že slupky jsou škodlivé, pokud jsou jednoduše přidány do půdy.
Kellymilena: „Ve skutečnosti se prakticky nerozkládá, ale slupka od banánu prostě zčerná a rychle uschne. Nemá proto smysl ho dávat do kompostu. Existuje ale ještě jeden způsob, jak vyrobit hnojivo z banánových slupek jiným způsobem. Je lepší z nich vyrobit vodný roztok. Tato látka je pro rostliny velmi užitečná, protože obsahuje draslík, fosfor a další minerály.“
Vova: „Efektivita výsadby sazenic rajčat do půdy s přídavkem banánu je naprosto nulová kvůli neschopnosti trávit kořeny rostlin. Banánová slupka obsahuje lipidy, bílkoviny, vlákninu a sacharidy ve formě, která se nenachází v úrodné půdě. Aby se tyto látky změnily na pro rostlinu stravitelné látky fosforu a draslíku, musí slupka hnít na kompost. Humus dozrává během 3-4 měsíců. Banán umístěný při sázení sazenic rajčat do země tedy bude ležet v zemi bez jakéhokoli užitku.”
Obyvatelé léta často používají ke krmení nálev z banánových slupek, čerstvých i sušených.
V prvním případě by měly být slupky ze tří banánů vloženy do třílitrové nádoby, naplněny vodou a ponechány tři dny. Poté je třeba výsledný extrakt rozmíchat v kbelíku s vodou a zalévat jednou denně po dobu jednoho týdne.
Ve druhém případě se čtyři sušené slupky louhují dva dny v litru vody a poté se také zředí vodou v kbelíku. Zavlažování se provádí ve stejném režimu.
Někteří zkušení zahrádkáři však raději hrají na jistotu a slupku fermentují pro sazenice.