Epidemie a pandemie zabíjely lidi od počátku věků. „Večerní Moskva“ připomíná, jak lidstvo během své historie bojovalo proti smrtelným nemocem a tuto válku vyhrálo.
VDNH pořádá výstavu „Život s viry“, kterou pořádalo Polytechnické muzeum a Národní imunobiologická společnost (součást). Jeho cílem je poskytnout lidem spolehlivé informace o epidemiích a roli očkování v boji proti nim. Což je v souvislosti s pandemií COVID-19 velmi důležité, zejména pro ty, kteří chtěli kýchnout ve prospěch očkování.
Poznej nepřítele
První pokusy s očkováním byly provedeny již před naším letopočtem: například ve starověké Indii se očkovalo proti pravým neštovicím vdechováním obsahu abscesů.
„Je jasné, že tehdy lidé ještě nevěděli, co jsou vakcíny a jak fungují,“ poznamenává Nika Abduragimová, producentka výstavy v Polytechnickém muzeu. — Nikdo ani nevěděl o viru jako o něčem nezávislém, odděleném od člověka.
Vakcíny dnes zahrnují oslabené mikroorganismy nebo jejich jednotlivé části. Na rozdíl od spekulací nemohou způsobit onemocnění. Jejich úkolem je ukázat tělu, jak vypadá skutečný nepřítel. A tak naše imunita dostává příležitost trénovat před bojem se skutečným nepřítelem – virem.
Před mnoha lety se lékaři z Číny a Indie pokusili provést něco, co matně připomínalo očkování. Mnoho později toto stalo se známé jako variolace. Potom byly kůry neštovic nemocného vysušeny a rozemlety na jemný prášek. Poté byl aplikován na poškozenou oblast kůže nebo foukán do nosu zdravému člověku v naději, že nemoc v mírné formě přejde.
Dnes se odborníci shodují, že variolace tehdy zachránila mnoho životů. Používal se poměrně dlouho – ve starověku a ve středověku.
Metoda však často vedla ke smrti pacienta. Kromě toho by pacient mohl infikovat ostatní a způsobit lokální propuknutí nemoci.
První vakcína
Ne nadarmo pojem „vakcína“ pochází z latinského „vacca“ – kráva. Jméno je spojeno s příběhem anglického lékaře Edwarda Jennera. V roce 1796 si při praktikování v obci všiml zvláštnosti – sedláci, kteří měli kravské neštovice, kravskými neštovicemi netrpěli. A experimentálně to dokázal tím, že naočkoval chlapce kravskými neštovicemi. Přesně takové bylo první očkování na světě. Předpokládá se, že v ruské historii bylo první očkování proti pravým neštovicím provedeno 23. října 1768 samotné carevně Kateřině II.
Obecně byly neštovice infikovány vzdušnými kapénkami. Vše začalo horečkou, bolestmi hlavy a po pár dnech se objevila vyrážka, ze které se vyvinuly vředy. Rozšířily se do končetin a začaly hnisat.
Předpokládá se, že neštovice byly zoonotické onemocnění – to znamená, že se nejprve objevily v těle zvířete a poté se staly infekčními pro člověka. Neštovice zabíjejí dlouhá tisíciletí, ale ve 20. století se lidé dokázali proti nemoci bránit – v roce 1919 vydala RSFSR vyhlášku o povinném očkování obyvatelstva a do roku 1936 byly neštovice v SSSR díky k nástupu kolektivní imunity.
V roce 1959 se ale neštovice pokusily vrátit. Z Indie ji přivezl moskevský umělec Alexej Kokorekin – dostal horečku a sanitkou byl převezen na infekční oddělení Botkinovy nemocnice, kde umělec do rána zemřel.
Pak začala celá speciální operace za účasti KGB a armády. Město identifikovalo všechny lidi, kteří měli s pacientem kontakt. Tisíce lidí byly izolovány a lékaři sledovali všechny potenciálně nakažené lidi. Hlavní město bylo v karanténě. Díky těmto opatřením se podařilo zastavit šíření neštovic a zabránit jejich úniku za Moskvu.
Boží metla
Byla nazývána metlou Boží. Považovali to za nebeský trest za lidské hříchy. První zaznamenanou pandemií na světě byl Justiniánův mor. Počínaje Egyptem v roce 541 tato nemoc zuřila 60 let a zabila neuvěřitelné množství lidí. Justiniánův mor, který se prohnal celým tehdejším civilizovaným světem, zabil podle odborníků asi 100 milionů lidí a řada zemí přišla až o 60 procent populace.
V letech 1346–1353 zachvátila Evropu morová epidemie, která byla později nazvána Černá smrt nebo Černý mor. Na mor nebyl žádný lék. Lidé používali přípravky na rostlinné a živočišné bázi, otevřené a kauterizované morové buboy. Ale ani lékařsko-chirurgické metody, ani hromadné modlitební bohoslužby a náboženská procesí, ani naopak apel na temné síly, magii a okultismus, neměly žádný účinek. Boží metla pokračovala v kosení měst a regionů…
Počet obětí černého moru přesáhl 25 milionů lidí. Úmrtnost začala klesat až ke konci epidemie, kdy zemřelo obrovské množství lidí.
Chyt vzteklinu
Lidstvo ví o viru vztekliny od pradávna. Smrtelná nemoc přenášená ze zvířat se u lidí projevuje nejprve slabostí, horečkou, bolestmi hlavy a dalšími příznaky podobnými chřipce, ARVI a střevní infekci. Poté se objeví křeče a paralýza, která vede ke smrti. Francouzskému chemikovi Louisi Pasteurovi, který objevil vakcínu proti vzteklině, se v roce 1885 podařilo zachránit lidstvo před tímto nepřítelem. Brzy poté se začaly otevírat Pasteurovy stanice po celém světě a Rusko se v tomto ohledu stalo jednou z předních zemí – první stanice pro očkování proti vzteklině v Ruské říši (a druhá na světě) se objevila v Oděse 11. 1886 ao měsíc později totéž vzniklo v Moskvě.
Vytlačte zarděnky
A na konci 18. století se objevily první popisy zarděnek. V minulém století vědci proti této nemoci vyvinuli vakcínu, ale nakazit se jí můžete i dnes. Podle odborníků WHO je zcela možné zarděnky očkováním zcela vymýtit a Rusko je jednou ze zemí, které v tom dosáhly velkého úspěchu. V roce 2019 tak bylo Rusku oficiálně udělen status země bez zarděnek. V roce 2017 jsme identifikovali pouze šest případů tohoto onemocnění, v roce 2018 pět a v roce 2019 žádný.
Rozdrceno hmotou
Do konce 50. let minulého století si obrna vyžádala tisíce životů v různých zemích. Z těch, kteří onemocněli, zemřelo asi deset procent a dalších čtyřicet se stalo invalidou. V SSSR se virus začal šířit v roce 1954. V polovině padesátých let bylo v zemi registrováno 10 až 13,5 tisíce případů onemocnění a v roce 1958 dosáhl výskyt dětské obrny v SSSR nejvyšší hodnoty – 10,66 případů na 100 tisíc obyvatel.
Pod vedením sovětských vědců – virologů a Anatolije Smorodinceva – byla vyvinuta vakcína. A za rok a půl byla epidemie v zemi i díky masové imunitě (v letech 1960–1961 bylo očkováno více než 100 milionů lidí, tedy asi 80 procent populace). Vakcína vyrobená v SSSR byla poté dovezena do více než 60 zemí světa. Jednou z nejhorších pandemií v historii lidstva je španělská chřipka. Podle různých odhadů na ni zemřelo 50 až 100 milionů lidí. V počtu obětí předčil dokonce i dýmějový mor a neštovice.
Španělská chřipka se objevila v Rusku v roce 1918. Epidemie začala na Ukrajině a brzy se virus rozšířil po celém středním Rusku. V RSFSR zemřely na španělskou chřipku asi tři miliony lidí, což představovalo více než tři procenta celkové populace země. Tato chřipka byla poražena díky stejným osvědčeným metodám, které se dříve používaly v boji proti epidemickým nemocem. Na začátku 20. století se již v Ruské říši vyvinul systém preventivních opatření. U infikovaných byly provedeny testy, aby se ujistil, že trpí španělskou chřipkou. Byly vytvořeny dočasné nemocnice a byl zajištěn transport pro nakažené.
Hromadné očkování proti chřipce v Rusku začalo v roce 1996 a v roce 2006 bylo každoroční očkování proti chřipce zařazeno do Národního kalendáře preventivních očkování.
Dnes bylo v důsledku příprav na epidemickou sezónu 2020–2021 očkováno více než 85 milionů lidí – 59 procent populace země, včetně více než 19 milionů dětí. chřipka. Účinnost očkování potvrzuje dynamika poklesu výskytu chřipky, jejíž úroveň se od roku 1997 snížila téměř 147krát.
Mimochodem, zkušenosti z boje s epidemiemi pomohly lékařům správně organizovat prevenci během Velké vlastenecké války. V té době země zažila pouze ojedinělá lokální ohniska. Stále využíváme mnohé z vývoje z té doby – sledování nemocných lidí a těch, kteří s nimi přišli do kontaktu, určování pravidel sebeizolace, šíření informací o viru, pomoc obětem, karanténa ve vzdělávacích institucích.
Takže vyhrajeme
Dnes zemřely na celém světě více než čtyři miliony lidí na koronavirus, jehož zdroj dosud nebyl určen. Tento virus je velmi nebezpečný: přenáší se vzdušnými kapkami a kontaktem, napadá plíce a zanechává komplikace.
K poražení pandemie COVID-19, na kterou lidstvo nebylo připraveno, byly nasazeny všechny možné síly – začaly se stavět dočasné nemocnice, vědci začali vyvíjet vakcíny, lidé byli převáženi do práce na dálku a sebeizolace. V důsledku toho odborníci během poměrně krátké doby vyvinuli účinné vakcíny. A jak ukazuje zkušenost, lidstvo dokáže tohoto nepřítele porazit pomocí osvědčené metody – hromadného očkování a stádní imunity. Neexistují žádné jiné účinnější metody.
PŘÍMÁ ŘEČ
, vědecký poradce holdingu Nacimbio státní korporace Rostec:
— Těžko si dokážeme představit, jak se žilo v době epidemie moru a neštovic. Vakcíny se staly rukojmím jejich vlastního úspěchu. Díky očkování se mnoho nemocí již nebere vážně jako skutečné nebezpečí. A proto nevidí v očkování smysl. Ale ve světě bez vakcín se lidé nedožili čtyřicítky a šíření nemocí se zastavilo, když zemřela třetina populace města nebo země.
Přečtěte si také:
Houba na nohou dospělých
Kostní kloub na noze je zanícený, pokud
Levné jídlo na hubnutí 02.08.2016
Jaké injekce podávat při chronické prostatitidě recenze
Mast proti růžovce 50 ml
Kalkulačka pro hubnutí online přes výšku, váhu, věk
Který lékař léčí dnu u ženských nohou
Butakova léčba plísně nohou recept s fotografií
Fyzikální terapie pro nohy žilní gymnastika fotografie
Pokud máte dnu, neměli byste během půstu jíst maso
Řídké vlasy na spáncích u žen YouTube
Tinktura měsíčku na plíseň nehtů, pokud je tekutá
Mast na kožní plísně s jódem
Co je součástí diety číslo 10 11
Kuřecí játra dietní recepty na pánvi recept na vaření
Menisku kolenního kloubu, zda provést operaci citadely, se stal sovětskou operací
Proč vypadávají vlasy na hlavě ženy
Propolis na hemoroidy čípky recenze
Bylinná směs pro hubnutí hodnocení nejlepších
Ceny klasického faceliftu