Jaký je rozdíl mezi jednoduchými vitamíny za 500 a „elitní“ sadami za pět tisíc, co potřebujete Je pití červeného vína dobré pro vaše zdraví, pomáhá koenzym Q10 vašemu srdci, jsou prospěšné L-karnitin a další antioxidanty a oblíbené složky doplňků stravy, včetně extraktu z ginkga, hovoří Indicator.Ru v novém materiálu v „ Jak je s námi zacházeno?
Se začátkem jara, kdy čerstvá zelenina a ovoce zdražují a sluneční paprsky se objevují jen zřídka, začíná zimou vyčerpané tělo pociťovat nedostatek vitamínů. Samozřejmě se dnes jarní nedostatek vitamínů nevyskytuje tak často jako třeba před stoletím. V tomto ročním období však mnoho lidí začíná užívat různé doplňky stravy, aby kompenzovaly nedostatek živin ve stravě. V lékárně nás vítají celé regály různobarevných dóz a krabiček s multivitaminy a jejich ceny se mohou lišit i desítkykrát. Jaký je rozdíl?
Abychom pochopili, co je zvláštního na multivitaminových doplňcích, jako je Orthomol, podívali jsme se na jejich složení. Kromě běžných minerálů a vitamínů, označovaných písmeny latinské abecedy, obsahovaly i pro pouhé smrtelné jméno bizarní: resveratrol, koenzym Q10, L-karnitin a extrakt z ginkga v různých kombinacích (podle odrůdy). Výrobci uvádějí, že jejich sady jsou vhodné téměř pro všechny příležitosti (na imunitu, před stresem, na ochranu srdce, kloubů atd.), vytvořené na základě mnoha klinických studií, ale odkazy na tyto studie nejsou na webu uvedeny, nebo v PubMed Nebyly nalezeny žádné randomizované, dvojitě zaslepené, placebem kontrolované studie. Možná tyto studie prostě nejsou publikovány (pokud existují). Je to pochopitelné, protože vitamíny nejsou léky a požadavky na jejich registraci nejsou tak přísné. Vraťme se tedy ke složkám multivitaminů, jejichž názvy se často vyskytují v různých doplňcích stravy.
Magician Q10
Nyní je koenzym Q10 (neboli koenzym Q10 nebo ubichinon) na rtech každého. Kouzelná látka, která podporuje srdce a cévy, snižuje krevní tlak, prodlužuje mládí. Recenze od Cochrane Collaboration však vyprávějí jiný příběh: studie účinků ubichinonu u lidí se srdečním selháním jsou nejednoznačné a zprávy o jejich výsledcích jsou neúplné.
The Cochrane Library je databáze Cochrane Collaboration, mezinárodní neziskové organizace zabývající se vývojem pokynů. Název organizace pochází od jejího zakladatele, skotského lékařského vědce z 20. století Archibalda Cochrana, který prosazoval potřebu medicíny založené na důkazech a dobrých klinických studií a napsal knihu Efficiency and Effectiveness: Random Reflections on Health Care. Lékařští vědci a farmaceuti považují Cochranovu databázi za jeden z nejuznávanějších zdrojů takových informací: publikace v ní zahrnuté byly vybrány podle standardů medicíny založené na důkazech a uvádějí výsledky randomizovaných, dvojitě zaslepených, placebo- kontrolovaných klinických studiích.
Podle výsledků jiné studie na 420 pacientech však tato látka dlouhodobě zvyšuje procento přeživších infarkt. Na konci studie však dosáhlo pouze 26 % pacientů ze skupiny s placebem a 15 % ze skupiny s koenzymem Q10. K prevenci srdečního selhání, jak zjistili autoři jiného Cochranova přehledu, účinnost koenzymu Q10 nebyla prokázána. Pokud jde o krevní tlak, obrázek je jasnější: Cochraneův přehled z roku 2016 dospěl k závěru, že je docela pravděpodobné, že koenzym Q10 krevní tlak nesnižuje.
Co je to za látku? Je přítomen v mitochondriích („buněčné elektrárny“, jejichž práci jsme podrobněji popsali v článku o Mexidolu a antioxidantech všech eukaryotických buněk. Nejvíce této látky je v játrech, srdci a ledvinách. Koenzym Q10 je vzniká v těle samostatně díky koordinované práci až 12 genů. Stává se, že funkce některých z nich jsou narušeny, ale i krevní test těžko odhalí nedostatek této látky (spíše ukáže, jak velký získáváte z jídla, a ne z toho, kolik ho produkují vaše vlastní tkáně).
Teoreticky je docela možné, že nedostatkem ubichinonu utrpí lidské srdce, protože této látky produkuje málo nebo ji příliš konzumuje. To však vůbec není důvod si myslet, že koenzym Q10 pomůže všem pacientům na kardiologickém oddělení. Zkoušeli touto látkou léčit Alzheimerovu chorobu, Parkinsonovu chorobu a řadu dalších nemocí (včetně rakoviny), ale zatím neúspěšně.
Hledejte pravdu ve víně a reliktním dřevě
Ve své roli v těle (a produkci v něm přirozeně) se podobá notoricky známému koenzymu a L-karnitinu, dalšímu častému hostu balíčků s drahými vitamíny. Vědecké přehledy uvádějí, že existují určité důkazy, že L-karnitin v acetylované formě snižuje bolest při periferní neuropatii (poškození periferních nervů), ale takové studie jsou omezené. U demence (kognitivní poruchy) podle Cochrane review z roku 2003 L-karnitin s největší pravděpodobností vůbec nepomůže. Snažili se to použít na deprese. Jak však metaanalýza publikovaná ve vědeckém časopise Depression and Anxiety uzavřela v roce 2014, klinických studií pro tento stav je málo, jejich výsledky mohou být zkreslené a mechanismus, jak může L-karnitin ovlivnit příznaky deprese, je nejasný.
Resveratrol je velmi prospěšná látka, kvůli které se v médiích čas od času objeví zprávy o prospěšnosti střídmé konzumace červeného vína. Nachází se v hroznech, malinách, borůvkách, arašídech a moruších. V četných studiích prodlužuje život ovocným muškám a červům (viz článek v Nature z roku 2011), rybám (zde si musíte přečíst článek v Current Biology), myším krmeným tukem (viz článek v Nature z roku 2006) a dalším zvířatům. Pravda, jak ukázaly metaanalýzy studií na toto téma, užívání resveratrolu nemá žádný vliv na délku života a zdraví lidského srdce. Nejpůsobivější účinek – jemné (2 mmHg) snížení systolického krevního tlaku u diabetiků užívajících doplněk resveratrolu – byl zaznamenán v roce 2018 v recenzi v časopise Critical Reviews in Food Science and Nutrition. Podle přehledu studií na toto téma v časopise Toxicology and Applied Pharmacology resveratrol nepomáhá léčit rakovinu, i když je konzumován ve velmi velkém množství.
Chtěl bych se po zklamání z plodů vinařství zeptat, zda vám extrakt z reliktního stromu ginkgo pomůže žít déle. Nebo nás to možná udělá chytřejšími? Přestože je však tato rostlina v tradiční medicíně známá již po mnoho staletí a přidává se téměř do každého druhého sebeúctyhodného doplňku stravy, její komplexní studie nepřinesla očekávané ovoce. Metaanalýza (přehled velkého počtu článků) v Human Psychopharmacology tedy nezjistila žádné účinky ginkga na paměť a pozornost u zdravých lidí a Cochraneův přehled z roku 2009 nenašel žádný důkaz, že by extrakt z ginkga pomohl lidem s Alzheimerovou chorobou. . Extrakt z ginkga také nepomáhá při rekonvalescenci po ischemické cévní mozkové příhodě (viz recenze z roku 2005), v boji proti hypertenzi (údaje o něm v článku ve Fytomedicíně) ani při onemocnění periferních tepen (jsou diskutovány v novějším přehledu – 2013). .
Dvousečný účinek vitamínů
Pokud se budeme bavit o vitamínech samotných, jejich přínos nikdo nezpochybňuje. Mělo by jich však být dostatek a nadbytek může nadělat více škody než užitku. Aktualizovaná verze doporučení American Preventive Services Task Force byla zveřejněna v Annals of Internal Medicine v roce 2014. Podle tohoto dokumentu vitamíny a doplňky stravy nesnižují riziko rakoviny a kardiovaskulárních onemocnění u zdravých dospělých do 50 let, kteří nejsou těhotní nebo mají hypovitaminózu. Rovněž uvádí, že nadměrné dávky vitamínů rozpustných v tucích (například A a E, zejména u kuřáků) pouze zvyšují riziko rakoviny.
Vitamin C, který se lehkou rukou dvojnásobného nositele Nobelovy ceny Linuse Paulinga začal v obrovských dávkách používat při nachlazení a dokonce i proti rakovině, ve skutečnosti tyto naděje nenaplnil. Navíc, jak uvádí například recenze ve vědeckém časopise The Oncologist, při nadměrné konzumaci může kyselina askorbová také pouze zvýšit pravděpodobnost vzniku rakoviny. Může také způsobit tvorbu ledvinových kamenů.
Neměli byste tedy doufat, že velké množství vitamínů náhle vyléčí rakovinu: ve skutečnosti je i nachlazení mimo jejich kontrolu (podrobněji jsme o tom hovořili v článku o medu , česnek, citron a další „babičkovské léky“ na tuto nemoc).
Nezapomeňte, že každý vitamín pouze zabraňuje nedostatku vitamínů. Například vitamín C bojuje proti kurdějím a vitamín A proti šerosleposti. Vitamin D může být užitečný v kruté ruské zimě, kdy dlouho nevidíme slunce, protože se vyrábí díky ultrafialovému záření. Ale i zde je lepší dělat vše s rozumem: nechat se otestovat a požádat lékaře, aby předepsal požadované dávkování.
Drahé a levné: jaký je rozdíl?
Mimochodem k dávkování: možná právě to odlišuje superdrahé (jako Orthomol) a „obyčejné“ vitamíny (jako Alphabet), prodávané v lékárnách za nominálních 500. Je známo, že některé mikroelementy a vitamíny se navzájem zesilují, zatímco jiné se naopak ruší. Podíl hořčíku a vápníku v multivitaminových komplexech je tedy často vyšší než u ostatních vitamínů, proto se užívají samostatně. Vitamíny rozpustné v tucích (A, D, E, K) mohou vzájemně zesílit své účinky a vitamín C zvyšuje vstřebávání železa. Těhotným ženám mohou chybět některé látky (např. vápník) a vegankám mohou chybět jiné (ty, které nezískávají z masa), a vzít to v úvahu je také užitečné a důležité. To ale není vůbec nová myšlenka, a proto rozdělování denního příjmu látek do několika různých tablet lze nalézt i v levných ruských drogách.
Podle studie společnosti ConsumerLab zabývající se testováním potravin a léků však 46 % multivitaminů prodávaných ve Spojených státech mělo kvantitativní problémy. Ze vzorku 50 multivitaminových značek různých značek (s přidanými mikroživinami) 12 obsahovalo mnohem méně (až 24 %) nebo mnohem více (až 157 %) vitamínů A, D, kyseliny listové nebo vápníku, než je uvedeno na obalu. U některých z nich byl obsah účinných látek vyšší než bezpečná úroveň – tedy takové doplňky mohou tělu více uškodit než pomoci. Může to být důsledek nedbalé výroby, při které se špatně kontroluje kvantitativní složení tablety, nebo jednoduše nesprávné údaje o tom, kolik různých látek tělo potřebuje.
Toto je možné pouze u vitamínů a dalších doplňků stravy, které jsou registrovány konkrétně jako potravinářské výrobky, doplňky, nikoli léky, protože takové porušení předpisů v lécích je spojeno s riziky pro život a zdraví. Mimochodem, v USA mnoho z výše zmíněných látek nedostalo schválení od Food and Drug Administration (FDA) k léčbě čehokoli, takže není divu, že jsou registrovány jako potravinářské přídatné látky . Bez ohledu na to, co říkají inzerenti, kompetentní výrobce určitě napíše o doplňcích stravy a vitamínech, že to nejsou léky.
Je jasné, že pokud budete pečlivě sledovat kvalitu produktů, budou stát více. Zároveň je ale potřeba se zamyslet nad tím, zda hra stojí za svíčku. Za prvé, pokud nemáte příznaky vážného nedostatku vitamínů a lékař vám vitamíny nepředepsal (nejlépe po testech), pokud jste zdravý dospělý, nejste těhotný, nežijete v podmínkách polární noci a netrpíte ze skrovné, jednotvárné stravy – možná doplňky pro vás a nejsou potřeba a tělo dostává vitamíny v dostatečném množství. Za druhé, přínosy mnoha látek v doplňcích stravy jsou sporné a neprokázané. Za třetí, dokonce i u dobře známých a dlouho studovaných vitamínů, jako je A nebo C, se mohou dávky doporučené různými zdravotnickými organizacemi mírně lišit. Co můžeme říci o nějakém koenzymu Q10, jehož samotná proveditelnost je sporná.
Přečtěte si také:
Léčba onycholýzy na nohou lidové prostředky koupit amoniak
Proctonis mast pro hemoroidy složení
Trombóza krvácení z hemoroidálních uzlin 6 dní
Fotka receptu na plíseň nehtů na nohou
Face lift se zlatými nitěmi stojí
Kde v Iglinu vidí flebolog
Dna a ESR v krvi jedním dotykem
Svědění s křečovými žilami nohou mast cena
Eva omlazení 40
Proč se hemoroidy zhoršují příčiny u žen 40
Jaké čípky je nejlepší použít na hemeroidy recenze
Sůl pleťová maska na vrásky jódový med
Léčba houby solí doma, recept na růžový losos
Co můžete jíst, pokud máte trombózu dolních končetin cena
Jak odstranit vrásky pod očima ve 30 letech bez injekcí
Jak zacházet s plísní nehtů cena
Domácí vlasová léčba recenze pro vypadávání vlasů
Fórum pacientů s kýlou bederní páteře
Léčba impotence recenze fórum cena
Co znamená exacerbace hemoroidů cena