Módní průmysl byl vždy skutečným semeništěm technologických inovací, od vynálezu šicí stroj na vývoj e-commerce. A podle analytiků z CB Insights dnes technologie mění toto odvětví rychleji než kdy dříve. Od robotických řezaček po algoritmy umělé inteligence, které předpovídají nové módní trendy a chytrá zrcadla ve vybavení, technologie zautomatizuje a personalizuje širokou škálu mezer na trhu a umožní výrobcům vydělávat více. CB Insights ve své nové zprávě zdůraznila hlavní trendy změn v módním průmyslu. Řekneme vám o pěti nejslibnějších.
Umělec: Yuri Aratovsky
Roboti budou zabíjet krejčí
Podle CB Insights roboti v blízké budoucnosti vytlačí lidi z dílen na výrobu oděvů, protože mnoho startupů již usilovně pracuje na vytvoření automatizovaných šicích systémů. Mezi nimi je SoftWear Automation, která vyvíjí systém Sewbots s robotickými rameny, vakuovými chapadly a mikromanipulátory. A k dosažení přesnosti práce využívá technologii počítačového vidění. Už nyní řešení umožňuje ušetřit na výrobě oblečení: startup například pomohl jednomu z výrobců snížit náklady na výrobu trička na 0,33 dolaru za kus. V únoru 2019 společnost SoftWear oznámila systém Sewbots-as-a-Service, který vám umožňuje pronajmout si plně automatizovanou šicí linku. Možná to americkým společnostem umožní vyrábět oblečení ve Spojených státech za nižší náklady než outsourcing do Asie, poznamenává CB Insights, a zároveň zlepšit kvalitu práce.
Do výroby obuvi přicházejí také roboti. Například Nike využívá k výrobě tenisek robota ze startupu Grabit. Díky elektroadhezivní technologii je manipulátor schopen jemně a přesně uchopit předměty, ve výsledku byl použit při výrobě horní části tenisky, která dříve vyžadovala zásah člověka.
Vyzkoušejte za půl hodiny
Nové technologie pomohou obchodníkům vyrovnat se s frontami v šatnách – využití rozšířené reality ušetří zákazníkům nutnost svlékat se. Chytrá zrcadla s AR realitou tedy používá prodejce TopShop a v obchodech Uniqlo se objevila zrcadla, která zákazníkům umožňují „vyzkoušet“ si zboží v různých barvách bez převlékání (barva se mění pouze v zrcadle).
Maloobchod Neiman Marcus použil podobnou technologii v některých obchodech již v roce 2017, kdy společnost ve spolupráci se startupem MemoMi Labs nainstalovala 58 digitálních zrcadel do 37 obchodů. Již v roce 2019 spustil prodejce „vzorový“ obchod budoucnosti v srdci New Yorku vybavený nejmodernějšími digitálními technologiemi. Kupující zde najdou chytrá zrcátka, která zaznamenávají proces zkoušení oblečení a líčení, a záznam pak pošlou e-mailem; chytré šatny s technologií AlertTech s možností přizpůsobení osvětlení, vzdálenou komunikací s prodejci a dokonce i platební funkcí za nákup; stejně jako hlasový asistent Theatro, který optimalizuje čas strávený v prodejně v závislosti na požadavcích.
Podobné změny probíhají i v prodeji obuvi – například aplikace rozšířené reality Converse Sampler umožňuje boty nejen vybrat z elektronického katalogu výrobce Converse, ale i vyzkoušet jednoduše namíříte smartphone na nohu. Mimochodem, podobná řešení se vyvíjejí v Rusku (více podrobností viz materiál Invest Foresight „Nasadí boty každému: padnutí bot se stane virtuální“).
Úplné 3D
Výrobce pánského oblečení Ministry of Supply už za hodinu a půl vytiskl 3D bundu na individuální míry. A výrobce sportovní obuvi a oblečení Adidas spolupracuje se startupem Carbon na 3D tisku tenisek. První modely Futurecraft 4D v ceně asi 300 dolarů se již začaly prodávat a samotná společnost se stala investorem Carbon prostřednictvím Hydra Ventures. Právě 3D tisk slibuje radikální změnu výroby v módním průmyslu, a to nejen její personalizací, ale také snížením nákladů díky nulovému odpadu (ten vzniká při řezání).
Do závodu se zapojili také výrobci sportovní obuvi New Balance a Reebok. V březnu 2018 tedy Reebok vydal tenisky Liquid Floatride Run vyrobené pomocí 3D tisku. Podrážka Liquid Grip a inovativní systém šněrování byly „vytištěny“ na tiskárně.
Jak upřesňuje CB Insights, technologie 3D tisku může v budoucnu výrazně zlevnit průmyslovou výrobu obuvi, na jejíž výrobu se v současnosti používají drahé formy, a také zjednodušit výrobu proces.
Digitální stylista
S rozvojem technologií hrozí u profese stylisty i pád do minulosti – digitální asistent je připraven plnit své funkce. Podobná řešení jsou již na trhu. Asistent ve stylu Echo Look byl tedy vyroben Amazonem. Pro fashionisty to bude stát 99 dolarů a jsou připraveny hodnotit outfity na základě fotografií. Může také doporučit, čím sadu oblečení doplnit, a samotné produkty lze okamžitě zakoupit na Amazonu.
Výrobci oblečení ochotně využívají virtuální stylisty a chatboty, kteří jsou populární v různých odvětvích. ASOS například spustil nákupního asistenta na Facebook Messengeru a Levi’s spolupracuje se startupem Mode.ai na vytvoření virtuálního stylisty, který zákazníkům pomůže vybrat perfektní džíny. Dokonce i luxusní značky testují digitální stylisty: Prada představila personalizovaného chatbota concierge pro svůj aktualizovaný čínský web.
Digitální asistenti pomohou zavést prvky personalizace do módního průmyslu. Uživatelé budou moci například posílat stylistickým botům fotografie oblečení nebo bot, které se jim líbí, a na oplátku dostanou nabídky na nákup podobných produktů. Toto řešení nabízí izraelský startup Syte – pro odesílání fotografií navrhuje vložit do vyhledávacího řádku na webu tlačítko pro spuštění chytrého fotoaparátu.
Látky a boty budou chytřejší
Technologie slibuje radikální změnu látek používaných k výrobě oděvů. Již dnes se startup Modern Meadow snaží vytvořit kůži vypěstovanou v laboratoři a Bolt Threads a EntoGenetics se snaží vytvořit hedvábné tkaniny pro pavučiny. Americký atlet Tom Brady navíc spí ve speciálním pyžamu značky Under Armour s biokeramickými prvky – ty odrážejí infračervené záření lidského těla, pomáhají regenerovat svaly a zlepšovat krevní oběh (novinka byla představena na CES 2017 v USA ). Výrobce džínoviny Levi’s spolupracuje se společností na vytvoření chytré bundy, která dokáže rozpoznat gesta a dokonce i ovládat chytrý telefon (například odmítat hovory nebo přehrávat melodie v přehrávači médií). Funkčnost zajišťují Jacquard Threads vyrobené z ultratenkých vodivých kovových slitin. Nitě mohou být vetkány do látek a integrovány s vestavěnými senzory.
A chytrý tréninkový oblek Body Compass byl vyvinut výrobcem elektroniky Samsung – řešení dokáže sledovat svalovou aktivitu a ukazatele pohody.
Chytré boty brzy zaplní trh. Například boty Digitsole dokážou automaticky šněrovat a zahřívat (v závislosti na uživatelském nastavení v doprovodné aplikaci), zatímco tenisky ShiftWear jsou vybaveny elektronickými displeji, které dokážou zobrazovat uživatelem vybrané obrázky a animace. A startup Lechal vytváří boty s navigační funkcí – synchronizace s mapovými službami, boty vibrují, pomáhají pohybovat se zvoleným směrem (mimochodem, podobný vývoj je i na ruském trhu).
Autor: Olga Blinová
Přečtěte si také:
Svědění s cystitidou co dělat
Protein pomáhá při hubnutí YouTube
Houba na palci
Moderní léčba prostatitidy a adenomu u mužů
Léčivá kosmetika na obličej
Proč mě na moři bolí klouby
Recenze po odstranění adenomu prostaty 2. stupně
Jak odstranit vnější hemoroidy u žen foto
Chrániče kolen v velikostech dámského oblečení
Astma nadváha show
Jak správně léčit plíseň nehtů peroxidem vodíku 0,5 10 8
Ultrazvuk pravého kyčelního kloubu je
Chemická dieta Komsomol
Face lift s jehlami 540 jehel recenze
Vnitřní hemoroidy v jaké hloubce je bílý knot
Styling pro středně tenké vlasy pro ženy
Jak skrýt ustupující vlasovou linii u žen nad 40 let
Který válec pro masáž obličeje je lepší
Olzori mikroproudový masážní přístroj na obličej recenze fotky před a po
Mast proti hemeroidům a fisurám pro ženy co to je