Cejn je velká, mazaná a vynalézavá ryba, která žije ve většině nádrží v Rusku. Tyto vodní tvory můžete chytit pomocí různých lovných zařízení. Lov cejnů na feeder je mezi domácími rybáři velmi oblíbený.
Co je zařízení
Feeder je moderní, vylepšený rybářský donk. Hlavní prvky jeho designu:
prut s navijákem; vlasec; platina; krmný žlab; stojan, který po nahození drží prut pod úhlem 45°.
Výhody lovu cejnů na feeder
Podavač má oproti jednoduchému oslu několik výhod:
přesnější lití; schopnost vrhat na mnohem delší vzdálenosti; výrazná koncentrace krmení na jednom místě díky častému odlévání.
Jak vybrat podavač
Chycení cejnů na krmítko v roce 2022 je pohodlná a snadno se naučit. V dnešní době je snadné najít v obchodech jakékoli potřebné vybavení pro takový rybolov. Při výběru krmítka byste měli věnovat pozornost několika důležitým faktorům.
Rod
Cejn je ryba, která žije v hlubokých vodách. Proto, abyste to chytili, měli byste dělat dlouhé náhozy. Jak přesně a daleko od břehu bude krmné místo pro ryby u dna vyrobeno, závisí na vlastnostech rybářského prutu. Při jeho výběru je důležitá délka, akce a typ navijáku.
Délka prutu se volí v závislosti na vodní ploše, na které plánujete lovit:
v malých jezerech a rybnících se stojatou vodou jsou vhodné sběrací pruty 2,4–3 m; na malých řekách nebo středně velkých jezerech a rybnících je vhodnější použít „střední“ tyč – 3,5–3,8 m; na velkých řekách s proudy nebo nádržemi se vyplatí použít pruty dlouhé 4,2–4,5 m.
Akce je míra ohybu formy při zatížení. Předpokládá se, že tuhé pruty s rychlou akcí jsou vhodnější pro zkušené rybáře, zatímco pro začátečníky bude výhodnější flexibilní náčiní s pomalou akcí.
Feederové rybářské pruty doplňujeme nejčastěji přívlačovými navijáky s minimálně 5 kovovými ložisky. Pokud má být zátěž nahozena daleko, je lepší, když jsou strany cívky nízké. Hmotnost cívky by měla být 400–500 g.
Zajímavé!
Vlasec
V případě potřeby můžete s podavačem použít buď pletenou šňůru, nebo monofilní vlasec. Tloušťka závisí na podmínkách rybolovu. Pro říční rybolov se často volí pletená šňůra o tloušťce 0,1 mm². Tato možnost je schopna odolat enormnímu zatížení a neplave ve vodním sloupci, což vám umožňuje přesněji určit záběry.
Rybář by měl mít v zásobě několik krmítek, které se liší kapacitou, hmotností a tvarem. Pro jezero můžete zvolit běžná krmítka. Pro rychle tekoucí řeku by byla nejvhodnější varianta s oky.
Vodítko a háček
Vodítka pro krmítka jsou obvykle vyrobena z monofilu 0,12–0,16 mm. Délka vodítka by měla být minimálně 50 cm.Háček na chytání cejnů se nejčastěji používá u středních velikostí. Tento druh vybavení se snáze maskuje. Ale příliš malý háček může snadno vypadnout z tlamy velkého cejna. Najít zlatou střední cestu může být obtížné, proto se rybáři při výběru velikosti háčku na cejna obvykle zaměřují na typ použité návnady:
žížaly – háčky č. 8–10 se střední nebo dlouhou stopkou; krvavec – č. 16–18; červec – č. 10–14; kukuřice – č. 8–14.
Doplňkové krmivo a návnada
Úspěch při chytání cejna na krmítko závisí na tom, jak dobře je zvoleno doplňkové krmivo a návnada.
Jaké by měly být doplňkové potraviny
Při lovu cejnů na feeder používají rybáři jako doplňkovou potravu nejčastěji vařené proso. Před rybolovem se obiloviny ochladí a smíchají se strouhankou. Hotové doplňkové krmivo by mělo být takové, aby se z krmítka hned nevymylo, ale také dlouho nezdržovalo.
Chcete-li na návnadu přilákat cejna, můžete si vzít i zakoupenou návnadu. Někdy se takové směsi vyrábějí s příchutěmi. Tato možnost by měla být používána s opatrností: má se za to, že cejny přitahují vůně jak na jezerech, tak na řekách pouze v létě. Na jaře, ve studené vodě, může zápach dokonce vystrašit ryby.
Zajímavé!
Návnada
Nejčastější návnadou při lovu cejnů jsou velcí červi:
déšť; hnojní brouci; prospektoři; dendrobeny atd.
Červi získaní pro rybaření se ve velkých nádobách skladují na chladném místě ve směsi humusu, trávy a zbytků čaje. Při lovu na feeder se červi často používají nejen jako návnada, ale také jako doplňkové krmivo. V druhém případě jsou nakrájeny na kousky a přidány do hlavní hmoty.
Jako návnadu pro lov na feeder lze také použít:
červi, živí i mrtví; odlévači – kukly červů; bloodworms – larvy komárů, které jsou uloženy v termoboxech; jig – korýši, přirozená potrava pro cejny.
Leonid, zkušený rybář: „V některých nádržích cejn velmi dobře bere sádlo. Tato návnada funguje nejlépe, když se ochladí, tedy v srpnu a na podzim. Sádlo musí být čerstvé, nesmí být nahnilé ani přesolené.“ Kdy lovit a jak vybrat místo
Úspěch v lovu cejnů na feeder je do značné míry dán tím, jak správně je vybráno místo na nádrži.
Kde lovit
Na řekách se krmítko na chytání cejnů většinou hází na vzdálenou výsypku koryta. Na jezerech – v jámách nebo na „stolech“. Jakákoli změna terénu je pro cejna velmi zajímavá; tato ryba nejlépe kousne v hloubce 3–4 m.
Cejna lze chytat i na krmítko v jezerech, ale má se za to, že nejefektivněji se chytá v rychlém proudu. Na takových místech malé částečky potravy vyplavené z krmítka klesnou hluboko dolů a upozorní maximální počet ryb, že je potrava poblíž.
Ve kterých vodních plochách se vyskytuje nejvíce?
Oblíbeným stanovištěm cejnů jsou velké řeky. Velké množství takových ryb lze ulovit na Volze, Oka, Kama a Don. Ale i na malé vodní ploše může tato ryba zcela stačit k úspěšnému rybolovu.
Kdy lovit
Cejny je nejlepší chytat na krmítku na jezeře nebo řece v létě nebo koncem jara. Ke krmení této ryby dochází v květnu a srpnu, ale cejn dobře kousne na začátku podzimu. V chladném období je těžké tuto rybu ulovit.
Cejny můžete chytat ve dne i v noci. Nejbohatší jsou ale vždy noční úlovky. Cejn kousne nejlépe za oblačného počasí, zvláště když prší. Déšť nasycuje říční vodu kyslíkem, což zvyšuje chuť k jídlu a aktivitu ryb.
Princip lovu s feederem
Podavač funguje následovně:
rybář ze břehu dělá mohutný nához náčiní – háček s návnadou, krmítko a platina na lovném místě; po ponoření náčiní se rybářský prut opře o stojan pod úhlem 45°; pomalu, přes naviják, je eliminován průvěs vlasce. Pár minut po nahození začne návnada v krmítku vlhnout a vytvoří se oblak zákalu, který přitahuje ryby. Při kousání špička prutu kývne, načež je potřeba zaháknout.
Strategie pro chytání cejnů na feeder
Úkolem rybáře při lovu na feeder je vytvořit dostatečně velkou krmnou plochu podél cesty hejna cejnů. Oblast by měla přitáhnout pozornost ryb natolik, aby se hejno zastavilo. Cejni se obvykle krmí na známých místech, která už dávno našli a na nová si pomalu zvykají, takže rybář musí být trpělivý. Postupem času může být rybaření na zvoleném místě stále úspěšnější.
Lybaření s krmítkem zahrnuje několik důležitých fází:
Vyberte místo pro odesílání. Smíchejte doplňkové jídlo a počkejte, až nabobtná po dobu 30 minut. Rybám nastaví „stůl“ – na vybrané místo několikrát hodí krmítko bez háčku, pokaždé počkají pár minut a na břehu doplní krmítko. Připojte vodítko s háčkem, nahoďte návazec a počkejte 5–7 minut. Vytáhnou náčiní, i když není žádný záběr, a znovu nabijí krmítko. Na začátku rybolovu jsou nahozeny na vybraný bod každých 3-5 minut, poté méně často – jednou za 5-7 minut.
Zajímavé!
Rybolov v různých typech nádrží
Technologie lovu cejnů na feeder v řekách a jezerech se mírně liší.
Rybaření na jezeře
Na jezeře zkušení rybáři začátečníkům radí, aby se snažili nepřehánět to s nástrahou. V tomto případě není jídlo unášeno proudem. Také na jezeře se vyplatí používat lehká krmítka, která při nahazování nevydávají velký hluk. Ryby na tichých vodních plochách bez proudu jsou plaché.
Chytání cejnů na krmítku na řece
Hlavním problémem lovu na řece pomocí feederu je přesné nahazování. Kvůli proudu to není tak snadné. Krmítko nemusí spadnout tam, kam má, a vlivem nerovností dna se může srolovat do děr. To je třeba vzít v úvahu při rybolovu na řece.
Roční období a lov cejnů
Chycení cejnů na krmítko má určité nuance v závislosti na ročním období.
Vlastnosti jarního chytání cejnů na feeder
Cejnův hlad začíná až v polovině května s příchodem tepla. Tuto rybu můžete začít chytat ihned poté, co roztaje led. Brzy na jaře je cejn líný a málo žere, takže byste se měli snažit ryby nepřekrmovat. Také v této době cejni milují zvířecí pachy.
Na začátku jara cejni nebydlí na svých obvyklých místech, ale postávají v zimních jámách, jen občas vylétají, aby se živili blízkými okraji. Později začnou ryby migrovat proti proudu – k malým přítokům. V tuto chvíli je lepší chytat cejna ne u dna, ale ve vodním sloupci.
Chytání cejnů na krmítko v létě
S příchodem teplejšího počasí se aktivita cejnů začíná zvyšovat. Ryby postupně koušou. Začne mít ráda nejen zvířecí, ale i rostlinné vůně. Kromě červů lze v létě chytit pomocí kukuřice také cejny. Dobře kouše i luštěniny.
Pomocí krmítka k lovu cejnů se můžete od jezera nebo řeky vrátit domů s bohatým úlovkem. Hlavní věcí při rybaření je vybrat správný čas a místo pro rybolov. Je nutné dodržovat technologii lovu na feeder a používat vhodné doplňkové krmivo a návnadu.
Přečtěte si také:
Cena drogy jointit bischofite
Je možné jíst tvaroh při hubnutí večer k večeři
Mast na obnovu kolenních kloubů 90
Autoimunitní onemocnění vaskulitida co to je
Jaké bylinky pomáhají při prostatitidě u mužů menu
Růstový aktivátor pro nehty pro onycholýzu recenze
Artroskopie sutura menisku kolenního kloubu cena
Antifungální léky na houbu nehtů s lidovými léky za 3 dny
Co nedělat při prostatitidě u mužů 15
Licato sérum na vypadávání vlasů recenze
Smoothie pro hubnutí pro muže
Trvání operace k odstranění adenomu prostaty, důsledky, recenze
S hemeroidy můžete jít k chirurgovi
Jak rozeznat hemoroidy od vypadávajících čísel
Hemoroidy v konečníku 37
Nivea pleťový krém na vrásky jódový med
Jaký lék se používá na blokádu kolena 2. stupně
Gonartróza stadium 2 jak zacházet s YouTube
Bolest nohou při močení u mužů
Jaký druh kávy na hubnutí